Lokalita - Moravskoslezký kraj (Opava)
Přinášíme Vám praktickou dotační zkušenost z mladé dynamické firmy, která dokázala se svými kvalitními produkty uspět v mezinárodní konkurenci a úspěšně využívá dotační nástroje, které ji v podnikání pomáhají. Ve spolupráci s naší společností a agenturou CzechInvest zrealizovala dva projekty v programech ROZVOJ (nákup technologií) a v rámci MMR bude čerpat dotaci na nově vzniklá pracovní místa. Jsme velmi rádi, že můžeme napomáhat dynamickému růstu mladé, avšak velmi inovativní společnosti.
Přečtěte si další zajímavý příběh mladé dynamicky rostoucí firmy, která se rozhodla navrhovat a vyrábět speciální přípravky a další produkty nejen z hliníku.
1. Jak byste představil Vaši společnost
Jsme malou, pružnou a dynamicky se rozvíjející společností, která se od začátku působení na trhu zaměřila na svařování kovů, především hliníku a jeho slitin. Naše výrobní činnost se zaměřuje na zakázkové svařování, zámečnictví a kovovýrobu. Kombinaci těchto možností jsme využili v oboru výroby jednoúčelových strojů a zařízení dodávaných do běžných provozoven i do specifického prostředí v rámci potravinářského a chemického průmyslu. Neustále investujeme do zlepšení kvalifikace našich zaměstnanců, které tímto motivujeme a společnosti se to vrací ve velmi nízké fluktuaci lidí, pracující pro naši firmu. Jelikož držíme stálý tým lidí, kteří svou práci nedělají jen za účelem výdělků, odráží se tento efekt ke spokojenosti našich zákazníků.
2. Jak by se dala charakterizovat hlavní produkce Vaší společnosti?
Prioritou firmy se od počátku působení stalo svařování hliníku a jeho slitin. V průběhu let jsme rozšířili výrobu také o svařování nerezu a také svařování konstrukčních materiálů. Tento trend držíme doposud. S příchodem nových CNC strojů jsme firmu rozšířili o kovoobrábění a výrobu jednoúčelových strojů, protože nám umožnily vyrábět přesné dílce. Nyní naše firma získává stále větší zkušenosti s výrobou konstrukčně náročných svařovacích přípravků, které jsou potřeba k výrobě dílů do automobilového průmyslu.
3. Jaké služby a výrobky nabízíte Vašim zákazníkům?
Především svařování již zmíněných materiálů, kvalitní výrobu jednoúčelových strojů, které realizujeme od A do Z (design, výroba, montáž, zaškolení). Jelikož chceme být silnou a stabilní firmou, pracujeme také již na svých produktech, které chceme představit v roce 2015. Tyto produkty by se měly v budoucnu stát hlavní devizou společnosti.
4. Jaká jste získali ocenění za svoji práci / výrobky?
Prozatím žádná, jelikož pracujeme výhradně pro velké firmy, kde dodáváme jimi poptávané služby nebo výrobky.
5. Jaké používáte strojní vybavení?
V současné době realizujeme pořízení obráběcího CNC centra a CNC soustruhu s protivřetenem. Již vlastníme starší CNC technologie a pro svařování využíváme nejmodernější svářecí zdroje od firmy EWM, které pokrývají celý rozsah obloukového svařování.Zásadní jsou také práce v konstrukčních softwarech.
6. Kdo jsou Vaši zákazníci, na jaké trhy se orientujete, na jaké trhy chcete případně expandovat?
Největšími zákazníky jsou tuzemské firmy působící v Moravskoslezském kraji. Jelikož poptávka převyšuje naše možnosti, investujeme a vyrábíme na hranicích vlastních produkčních kapacit a snažíme se expandovat i do ostatních částí republiky. Co se týče zahraničí, tak se nám rýsují nové větší projekty, ale jak je známo, schvalování a ostatní náležitosti zaberou určitou dobu, než se výroba rozjede. Jsme trpěliví.
7. Kolik osob zaměstnáváte?
V současné době 12 zaměstnanců.
8. Jaké vnímáte silné a slabé stránky ve společnosti, na čem chcete zapracovat a co Vám naopak dobře funguje? Jakým směrem se do budoucna chcete ubírat?
Slabá stránka – velká poptávka přesných dílců, které časově nestíháme vyrobit a tudíž kooperujeme s jinými firmami, což nás stojí čas a hlavně peníze. Do budoucna eliminujeme tento neduhprávě pořizovanými novými technologiemi, realizovanými skrze dotace z OPPI.
Silná stránka –potenciál mladé, menší firmy, která pružně reaguje a dokáže z minima maximum.
9. Plánujete do budoucna nějaké významné investice v oblasti výroby, IT / ICT, obchodu nebo marketingu, vzdělávání zaměstnanců? Pokud ano, v jakém časovém horizontu, do jaké oblasti a v jaké výši?
Ano, neustále vzděláváme zaměstnance díky nově otevřených projektů z ÚP. Také nyní realizujeme nákup drahého nového 3D měřící stroje a vybavení kompletního pracoviště pro naše konstruktéry.
Do budoucna bychom chtěli investovat do nových výrobních prostor. Bohužel nyní není možno čerpat dotace toto umožňující, takže čekáme, co nám nabídne nové dotační období.
10. Používáte nějaké obchodní nebo marketingové softwarové nástroje? Jak řešíte marketing a obchod společnosti?
Ze zkušeností z předcházejících zaměstnání, kde velké nadnárodní firmy nepoužívaly žádný z těchto nástrojů a díky tomu vznikalo dost obchodních i výrobních problémů. Proto jsme jako firma chtěli již od začátku tyto problémy eliminovat a zakoupili jsme na začátku roku 2014 nový informační systém, který pokrývá veškerou agendu firmy od obchodu a marketingu, řízení firmy, výroby, ekonomiky až po lidské zdroje. Vše evidujeme a pracujeme s tímto nástrojem tak, abychom v budoucnu ušetřili čas našich lidí a hlavně peníze firmě.
11. Jaký potenciál spatřujete v oblasti, ve které Vaše společnost působí? Případně vyskytují se i nějaká ohrožení?
Samozřejmě jsme ještě nevynalezli perpetuum mobile, tudíž se cítíme stále v ohrožení, nicméně se snažíme našim zákazníkům dodávat co možná nejkvalitnější služby a výrobky a jejich spokojenost je spokojenost naše.
12. Co se Vám v uplynulém roce nejvíce podařilo, a s čím se chcete pochlubit?S čím jste naopak nejvíce bojovali?
V uplynulém roce jsme úspěšně přestěhovali firmu do nových větších prostor, které zajistí po nějaký čas rozvoj firmy. Zřídili jsme také konstrukční oddělení, které je řízeno opravdu kvalifikovanými lidmi.
13. Jak si představujete ideální firemní budoucnost?
Stabilní, kvalitní výroba, která uspokojí nejen firmu, ale také dá jistotu našim zaměstnancům.
14. Kdy jste poprvé využili možnosti financování z dotačních fondů EU a z jakého důvodu?
Poprvé to bylo při koupi nových výrobní prostor a to skrz záruky ČMZRB. Jelikož jsme firmu také rozvíjeli v odvětví kovoobrábění, hledali jsme silného a stálého partnera pro realizaci nám potřebných dotací. Vsadili jsme na oslovení firem, které na internetu nabízely vždy aktualizované data o dotačních programech.
Díky vícečetné spolupráci s dotační společností BUSINESS INNOVATION s.r.o. jsme také v realizovaných projektech významně uspořili naše finance, jelikož nám byl z jejich strany doporučen zkušený nezávislý firemní a ekonomický poradce a dlouholetý bankovní expert pan ing. Pavel Lazecký, který pro naši firmu v různých peněžních ústavech vyjednal skvělé úvěrové podmínky, na které bychom se sami normálně určitě nedostali. Kromě vlastního kompletního vyjednání úvěrů nám tak napomohl při uskutečňování projektů i významně uspořit celkové úrokové náklady, což je pro každou firmu náklad jak každý jiný, a musí se bance hradit.
15. Jaké máte vlastní zkušenosti s celým procesem získávání dotací (příprava podkladů, sepisování žádostí, závěrečná vyúčtování, výběrová řízení apod.)?
Získávání dotací je pro mě velmi náročný proces, který jako majitel firmy, nemám čas řešit a jsem rád, že jsou na trhu firmy, které tento proces odvedou za Vás s nízkým rizikem neúspěchu a maximální bonity.
16. Jaké dotační programy jste úspěšně realizovali a v přibližně jaké hodnotě?
Vzdělávání zaměstnanců – přibližně 400 tis. Kč.
Koupě nových CNC technologií – přibližně 6mil. Kč
17. Plánujete i do budoucna využívat dotace? Máte již konkrétní plány, v případě že ano, jaké?
Ano, rádi bychom využili dotací, které EU vypisuje. Plány zatím jsou, ale pouze v hlavě, protože začíná nové dotační období a nevíme, co nás čeká. Tento rok jsme dost investovali, tudíž potřebujeme firmu opět finančně stabilizovat, abychom mohli v co nejkratší době investovat dále do nových technologií.
18. Proč jste se rozhodli pro naši společnost? Jak jste se o nás dozvěděli?
Náhoda tomu chtěla a také skvěle provedené webové stránky, kde jsme si vyhledali, vše co jsme potřebovali vědět. Detailněji nám vše bylo vysvětleno při první krátké informativní schůzce. Další spolupráce se odvíjela dle představ, které jsme měli.
19. Co byste vzkázali návštěvníkům našeho webu nebo dalším firmám z Vaší branže?
Jsme mladá ambiciózní firma, která začala podnikat v roce 2011. Přesně víme, co a pro koho budeme vyrábět, chyběly nám však důležité výrobní CNC technologie. Žádost o ně (s dotací v řádu 3 mil. Kč) se nám podařilo úspěšně podat ještě ke konci roku 2013. To bylo v době, kdy se ekonomika naší společnosti opírala pouze o 1 celý uzavřený rok 2012, který skončil se ziskem ve výši 0,5 mil. Kč. V té době jsme však nemohli disponovat žádnýmrozhodným příslibem investičních úvěrů od bank z důvodu neprovedených ratingů. Díky dobré spolupráci však bylo možné všeho docílit.
Marek Čech
Jednatel společnosti TigTech s.r.o