Komunikace a spolupráce mezi oblastmi výzkumu a podnikatelskou sférou v České republice poměrně zaostává. Chcete-li svým nápadem nebo inovací přispět k vytvoření příznivého prostředí pro kooperaci těchto dvou stran, zaměřte se dotační program Prosperita.
Program Prosperita podporuje vznik inovativních firem, rozvoj vědeckotechnických parků a podporuje také aktivity směřující k technologickému vývoji, který se zaměřuje na realizaci nových technologií a konkurenceschopných výrobků.
Také tento dotační program je financován z OPPIK.
Náš tip: Zažádejte si o dotaci z programu Prosperita ještě dnes! Vaše šance na úspěch bude více, než 90%! Chcete vědět, jak na to?
Finanční podpora z programu Prosperita se pohybuje v rozmezí od 5 milionů Kč, až po mnohonásobně vyšší finanční částky. Konkrétní výše podpory tvoří 40 – 60% daňově uznatelných nákladů. Intenzita veřejné podpory je interpretována v tzv. Regionální mapě.
O dotaci z programu Prosperita mohou žádat zejména právnické osoby, které setrvávají ve funkci provozovatele vědeckotechnického parku, centra pro transfer moderních technologií nebo podnikatelského inkubátoru.
Dotace z EU může být také poskytnuta agentuře pro podporu podnikání a investic (Czechinvest) a zapomenout nesmíme ani na neziskové organizace (například obecně prospěšné společnosti, nadace, nadační fondynebo sdružení právnických osob)
O finanční grant nebo podporu z programu Prosperita můžete žádat v souvislosti s pokrytím výdajů na pořízení dlouhodobého hmotného (pozemky, budovy, stroje, rekonstrukce staveb, hardware, stroje a zařízení) nebo nehmotného majetku (software, licence, know-how, další práva duševního vlastnictví).
Dále lze prostředky z EU pokrýtprovozní náklady (poradenské služby, školení, nejrůznější druhy studií apod.). Dotace vám může být poskytnuta také v souvislosti s povinnou publicitou projektu, která je pro firmu nebo instituci také poměrně vysokým nákladem.
Malé a střední podniky mohou navíc využívat zvýhodněných poradenských služeb, které jsou součástí dotačního programu Prosperita.
Inovační projekt, který má být dotací z EU podpořen, musí být realizován na území České republiky (mimo hlavní město Praha).
Žadatel o finanční grant nebo dotaci musí doložit všechna vlastnická práva ke konkrétní nemovitosti nebo pozemku, který má být předmětem projektu.
Podnikatelský inkubátor – podnikatelské prostředí pro začínající firmy, které mohou využívat zajímavých výhod (nižší nájemné a ceny služeb apod.)
Business Angels – firmy, instituce, subjekty, které jsou ochotny investovat vlastní kapitál do nově vznikajících inovačních firem a subjektů
Vědeckotechnický park – úzce spolupracuje s vysokými školami, instituce se specializuje na oblast vědy, technologie,inovací a odborné vzdělávání
Daňově uznatelný náklad – takový náklad, který lze uznat jako náklad na zajištění a udržení zdanitelných příjmů podniku
OPPIK – Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost
Pravidlo de minimis – podpora malého rozsahu (poskytnutá částka za poslední 3 roky nesmí přesáhnout 200 000 Eur).
Dlouhodobý hmotný majetek – aktiva podniku dlouhodobějšího charakteru (více, než 1 rok) – nejčastěji se jedná o pozemky, stavby, nebytové prostory apod.
Dlouhodobý nehmotný majetek – majetek nehmotné povahy v minimální hodnotě 60 000 Kč. Nejčastěji se jedná o software, licence, patenty, know-how, autorská práva apod.